19 08 14

„Dwa wieki historii. Trzy kontynenty. Osiemnaście wielkich postaci, które zmieniły świat, i to nie tylko świat mody.

Charles Worth, Madeleine Vionnet, Paul Poiret, Elsa Schiaparelli, Cristóbal Balenciaga, Amancio Ortega, Christian Dior, Yves Saint Laurent, John Galliano, Mary Quant, Vivienne Westwood, Stella McCartney, Ralph Laurent, Calvin Klein, Diane von Furstenberg, Issey Miyake, Yohji Yamamoto, Rei Kawakubo

SEKRETY MODY… Dosyć pretensjonalny tytuł, niczym nagłówek artykułu w brukowcu o wątpliwym poziomie merytorycznym oraz literackim. Jednak, jest on nieadekwatny do treści i ilości wiedzy, o jaką zostaniemy wzbogaceni po przeczytaniu tej książki. Yann Kerlau, autor wnikliwie opisuje sylwetki 18 osób, które w dużym stopniu wpłynęły na świat mody i nie tylko. Nie pomijając życia osobistego, wylicza dokonania bohaterów, ale robi to w sposób obiektywny. Nie stara się za wszelką cenę idealizować postaci, o których mowa w książce. Nie omieszka nazwać młodego Christiana Diora leniem i wspomnieć o chorobach psychicznych Yves’a Saint Laurent’a. Pomimo wielu przytaczanych dat i nazwisk, przyjemny język oraz podział na krótkie podrozdziały sprawiają, że książkę czyta się z łatwością i szybko. W lekturze często występuje anegdotycznie Coco Chanel, którą, w większym lub mniejszym stopniu, każdy zna. Przytaczane jej wypowiedzi, nie zawsze pochlebne, ukazują różnicę pomiędzy nią a bohaterami książki.

Z książki dowiadujemy się, kto wymyślił zawód modelki, kto zainicjował pierwszy pokaz mody, kto pozbył się gorsetu, kto skrócił długość spódnicy, kto przyczynił się do rewolucji seksualnej, ochrony zwierząt i niepodległości Francji.

„Sekrety mody” Yann’a Kerlau’a to obowiązkowa pozycja. Nie tylko dla pasjonatów mody.

No comments:

Post a Comment